Månadens klart mest köpta fonder är globalfonder.
Mest köpta | Mest sålda |
Globalfonder | Sverigefonder |
Teknikfonder | Asienfonder |
Blandfonder | Hedgefonder |
Företagsobligationsfonder | Europafonder |
USA-fonder | Tillväxtmarknadsfonder |
Källa: 630 000 fondkonton hos Avanza. |
”Nära hälften av allt nysparande går till globalfonder och här ser vi också att spararna är extra prismedvetna. Sju av de tio mest köpta globalfonderna är lågprisfonder med under 0,4 procent i avgift. En billig globalfond ger en bra bas i sparandet, men den kan vara bra att komplettera med andra smalare fonder”, säger Kull.
En annan tydlig trend är att spararna byter från Europa- till USA-fonder.
”En stark rapportperiod i USA och Trumps skattestimulanser har fått privatspararna att vända blicken mot USA igen. Europa får dock kalla handen efter något haltande makrostatistik och politisk turbulens i Italien. Här följer småspararna en global trend. Stora institutionella investerare gör de största försäljningarna av europeiska aktier på nära två år”, säger Kull.
Asien- och tillväxtmarknadsfonder är andra fonder som utmärker sig på säljlistan.
”Många tillväxtekonomier har stora lån i dollar och pressas därför av stigande amerikanska räntor och den starka valutan. Samtidigt är konjunkturen fortsatt stark och många analytiker ser positivt på flera av tillväxtmarknaderna. Kursrörelserna är dock ofta kraftiga och för att undvika de värsta svängningarna är det viktigt att inte ha för stor andel av sitt sparande i denna typ av fonder”, säger Kull.
Fondhandel privatpersoner
Maj2018 | April 2018 |
Förändring månad % |
Maj 2017 |
Förändring år % | |
Fondaffärer per konto och mån, st | 1,8 | 1,7 | 6 | 1,9 | -5 |
Fondaffärer, st. | 1 132 100 | 1 028 800 | 10 | 980 000 | 16 |
Fondaffärer per dag, st. | 37 700 | 34 300 | 10 | 32 700 | 15 |
Omsättning i fondsparandet, MSEK | 8 500 | 7 200 | 18 | 9 000 | -6 |
Omsättning i fondsparandet, %* | 10 | 9 | 11 | 13 | -23 |
* Fondhandelns omsättning för månaden i relation till det totala sparkapitalet i fonder. Källa: Avanza