“Juni blev en händelserik månad med stora rörelser när AI-yran stundtals övergick i frossa samtidigt som geopolitiska fredsförhandlingar avlöste varandra. Mitt i turbulensen syns ändå en tydlig USA-feber på marknaden. Riskaptiten är hög och omallokeringen fortsätter, vilket märks då svenska storbanker och årets vinnare för tredje månaden i rad återfinns bland de mest nettosålda”, säger Elin Benjaminsson, börsstrateg på Avanza.
I juni nettoköper aktiespararna SpaceX, Micron Technology och EQT.
”Raketer och halvledare var det som lockade aktiespararna allra mest under månaden. Den största börsnoteringen genom tiderna – SpaceX – ägde rum i juni och bolaget svischade direkt upp i den absoluta köptoppen. Hälften av de tio mest köpta bolagen under juni var amerikanska. Men de har mer gemensamt än bara sitt ursprung, nämligen kopplingen till AI”, säger Elin Benjaminsson.
”Även om det varit volatilt på börsen vad gäller de amerikanska techbolagen oavsett hårdvara eller mjukvara, kan vi konstatera att aktiespararna positionerar sig för att AI-boomen ska fortsätta på börsen och passar på att köpa dippen”, fortsätter Elin Benjaminsson.
“På hemmaplan väljer spararna att plocka upp aktier som haft det motigt på börsen på sistone. Både EQT och Saab har backat tvåsiffrigt under månaden, och defensiva Axfood har inte heller haft någon rolig resa i år. Här vädrar spararna köpläge”, säger Elin Benjaminsson.
| Mest köpta | Mest sålda |
| Space Exploration Technologies Corp (SpaceX) | Sivers Semiconductors |
| Micron Technology | Handelsbanken A |
| EQT AB | Swedbank A |
| Sagax D | Novo Nordisk B |
| Microsoft Corp | Millicom International Cellular |
| Saab B | Avanza Bank Holding |
| Marvell Technology | AstraZeneca |
| Broadcom | Advanced Micro Devices Inc (AMD) |
| Investor B | Okeanis Eco Tankers Corp |
| Axfood | Essity B |
I juni säljer aktiespararna främst Sivers Semiconductors, Handelsbanken A och Swedbank A.
”Kunderna väljer att köpa vissa defensiva bolag, däribland Axfood, men vi hittar även flera på säljtoppen. Skillnaden mellan vad man köper respektive säljer ligger i avkastningen. AstraZeneca, Novo Nordisk och Essity har samtliga haft en relativt stark månad jämfört med börsen som helhet, och då passar spararna på att sälja till fördel för annat”, säger Elin Benjaminsson.
”För tredje månaden i rad är det Sivers Semiconductors, Handelsbanken och Swedbank som toppar säljlistan, och logiken är densamma som tidigare. Man fortsätter att minska exponeringen mot bankerna efter att utdelningarna har landat, samtidigt som man väljer att säkra vinster i Sivers efter den tidigare monumentala uppgången. Aktien har nu backat 30 procent från sin topp, vilket sannolikt också pressar ut en del sparare som hoppat på tåget under senare tid", avslutar Elin Benjaminsson.
För mer information:
Elin Benjaminsson, Börsstrateg Avanza
070 082 09 92
[email protected]
X: @wiker_elin